Kategorie

  • Brak kategorii

Praeses dixit

Poruszeni ostrzeżeniem, że niedługo możemy mieć w Warszawie Budapeszt, postanowiliśmy się przygotować i, wraz z Lożą, popróbować win węgierskich. W końcu już wkrótce możemy być na nie skazani.
Na szczęście jest dobrze. Na pewno przeżyjemy pijąc wytrawne furminty: słodko-kwaśny, jabłkowy, przystępny i smaczny Tokaji Furmint 2009 Zoltána Demetera; egzotyczny, miodowy, elegancki i „przestrzenny” Tokaji Furmint 2005 Dobogó czy miękki, łagodny, truskawkowy Nagy-Somlói Furmint 2007 Károly’a Fehérváriego. Wątpliwości za to wywoła tegoż Fehérváriego Nagy-Somlói Juhfark 2007, cydrowy, utleniony, na pograniczu poprawności; cukierkowe, słodko-gorzkie, połamane Badacsonyi Pinot Noir 2008 Huby Szeremleya też rozczaruje; ale już ciekawostkowy Tokaji Kabar 2008 Château Dereszla z niedawno zarejestrowanej tokajskiej krzyżówki, trochę landrynkowy, a trochę mineralny, sprawi nieco przyjemności. Wszystko to będzie można spłukać Henye Tokaji Pezsgő 2008 z Királyudvar, pysznym, lekkim i zwiewnym, jabłkowo-grejpfrutowy musem, robionym metodą tradycyjną z furminta i hárslevelű, dosładzanym aszúeszencią i wziąć się za wina czerwone. Jak Észak-Dunántúli Syrah 2008 Józsefa Horvátha, bardzo środkowoeuropejskie, jasne, lekkie, nieco kościste, czy za poważne wina z Villany: Victoria Cuvée 2003 Wunderlicha, nazbyt już leciwe, ale wciąż cieszące cieniem bordoskich aromatów (bo już nie struktury); Kopár Cuvée 2009 Mayera, ułożone i soczyste, smaczne, zwłaszcza gdy odparuje się wiejskie klimaty w nosie; albo i świetne Royal Cuvée 2003 Bocka, gładkie, eleganckie, harmonijne, świetnie się pijące. Wspominanie win słodkich Loża uznała za zbyt banalne, stąd utwierdziliśmy się w estymie dla nich tylko jedną butelką: Tokaji Aszú 6 puttonyos 2006 Botta, świetnie zrównoważone, bogate, ze słonym akcentem. Wniosek więc taki, że w Budapeszcie nie będzie źle, przynajmniej o ile nie odetną nas od wina.
Dla kontrapunktu spróbowaliśmy dwóch win zupełnie nie węgierskich. Cycles Gladiator syrah central coast 2008 było właściwie nie do picia – syropowate, przesłodzone i gorzkie; nowoświatowe w tym pejoratywnym znaczeniu. Za to Les Pierres Chaudes pinot noir alsace 2009 Juliena Meyera należało do rzadkiego gatunku dobrych alzackich PN: dojrzałe, rasowe, z dobrym owocem i ciekawymi aromatami. Fajne.

Prior Pannonhalmi rajnai rizling 2009 to pierwszy rocznik topowego rieslinga Pannonhalmi Apátsági Pincészet. Późny, październikowy zbiór, staranna selekcja i powolna fermentacja mają dać wino złożone, do długiego starzenia. Faktycznie, zapowiada się obiecująco. Pachnie bogato, egzotycznie (w typie rieslingów palatynackich), w ustach gęste, oleiste, ale ze świetną kwasowością, żywe, „wibrujące”. Czyste, eleganckie, przyjemne, długie. Gdzieś w tle nutka nafty. Bardzo dobre, 60 zł.

Domaine de Belle Vue Granit muscadet 2010 (Jérôme Bretaudeau), choć nie sur lie, jest winem gęstym, pełnym, nieco tłustym, lecz jednocześnie pięknie kwasowym i wyrazistym. Z M-word będziemy tu ostrożni, choć zwłaszcza w finiszu czuć „kamienny” posmak. Nie jest zapewne najlepszy pity przez nas muscadet, jednak to wciąż dobre wino.

Hochheimer riesling trocken rheingau 2007 z renomowanego Domdechant Werner’sches Weingut to, mimo prostoty i dość umiarkowanej ceny, kawał wina. Klasyczny zapach niemieckiego rieslinga, z wyczuwalną nutką nafcianą. Zdecydowanie wytrawne, orzeźwiające, jednak jak na te odmianę masywne. Na minus trzeba odnotować nieco przeszkadzający alkohol, zauważalny nawet mimo schłodzenia. Dobre+, świetne do środkowoeuropejskiej kuchni.

Wyobraźmy sobie dobre, soczyste, owocowe czerwone porto, powiedzmy ruby premium. Odejmijmy alkohol i dostaniemy dokładnie Quinta Fafide Reserva douro 2006. Owocowa bomba, wsparta „słodkimi” garbnikami i przyzwoitym kwasem. Dobre+, smaczne, bardzo przystępne wino dla każdego.

2c komentarze/y do Praeses dixit

Odpowiedz

  

  

  

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>