Kategorie

  • Brak kategorii

Homines soli animalium non sitientes, bibimus

Uff! Po wielu miesiącach walki z materią i okolicznościami (uosabianymi głównie przez dwóch uroczych chłopców) jedno z nas złożyło swoją pracę dyplomową w dziekanacie. Wprawdzie kilka dni po terminie i kilka godzin przez Ostatecznie Ostatecznym Terminem, ale historię piszą zwycięzcy. Świętowanie już zaczęliśmy, choć więcej pewnie będzie widać w następnej notce.

Na nieblogu wszyscy polecali, więc się skusiliśmy. Chateau Dereszla Tokaji furmint 2009 to rzeczywiście hit. Bardzo smaczne, w tonacji mirabelkowo-miodowej, nie-aż-tak-wytrawne, dość potężne, ale czyste, precyzyjne, doskonale zrównoważone. Bardzo dobre-. Nieprzepłacone nawet przy 30 zł, a ponoć można (było?) kupić i za 22.

Zachwyceni wytrawnymi furminatmi Istvána Balassy chcieliśmy spróbować czegoś słodkiego. Przy tak zawieszonej poprzeczce Tokaji sárga muskotály 2009 za 48 zł nieco rozczarowuje, choć to oczywiście dobre wino. Delikatny, muszkatowy aromat, stonowana słodycz, przyjemna goryczka, niezła jak na tę odmianę kwasowość, ale poza tym nuda, poprawność, by nie powiedzieć nijakość. Nie bardzo mamy porównanie z innymi tokajskimi muszkatami, może więcej nie da się z tego szczepu wycisnąć?

Mądrzejsi od nas mawiają, że początkujący nadmiernie skupiają się na aromatach. Powoli do nas dociera, że wino służy przede wszystkim do picia, nie zaś do wąchania. Château de Berzé mâcon 2009 skwapliwie temu przytakuje, pachnąc głownie mułem z dna jeziora. Pić się jednak zdecydowanie pozwala, oferując świeży owoc, kwasowość, energię i świetnie sprawdzając się do posiłku. No i 12,5% alkoholu, obchodzi się więc bez bólu głowy. Za poleceniem WB, kosztowało 28 zł, ale będziemy chyba trochę surowsi: prawie dobre+.

1 komentarz do Homines soli animalium non sitientes, bibimus

  • wiina stonka

    Co do Château de Berzé chatnie się zgodzę. Co prawda 2009 „trochę” jeszcze za młody do picia to wytwory tego zamku można zdecydowanie polecić. Pozostałych pewnie spróbuję.
    pozdrawiam!

Odpowiedz

  

  

  

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>