Kategorie

  • Brak kategorii

Coś się zaczyna

Tak oto rozpoczynamy nowy rok. Podsumowań starego nie robimy, bo winomańsko był to raczej okres wyrzeczeń niż obfitości. Na pewno wrócimy do niego za rok-dwa, gdy przyjdzie kupić kilka butelek z tego rocznika do odłożenia na dłużej. Dla win z 2006 nie było łatwo manewrować między ceną, dostępnością i spodziewaną długowiecznością, 2010 zapowiada się jeszcze trudniej. Tymczasem niebo się nad nami nieco przejaśniło, więc spokojnie możemy zdać około- i sylwestrowy raport.

Porządne polskie czerwone wino trudniej, co oczywiste, znaleźć niż białe. Tym większa satysfakcja, gdy się udaje. Niewątpliwie na plus można zaliczyć pinot noir dolny śląsk 2008 z Winnic Jaworek. Truskawkowo-poziomkowe, z nutami śmietankowymi i wędzonymi, zaokrąglone, choć z dobrze odmierzoną kwasowością, z delikatnym (bardziej beczkowym niż owocowym) posmakiem słodyczy. Proste, raczej „sztuczne” niż „naturalne” wino, o wyraźnie środkowoeuropejskim charakterze, zupełnie jednak przyjemne. Dobre-, na cenę (59 zł) nie chce nam się już nawet narzekać.

Château Magence graves 2005 bardzo różni się od swojego o trzy lata starszego brata. Już w bukiecie czuć cieplejszy rocznik: dżem jagodowy, powidła śliwkowe. Wino jest mniej kwasowe, o dojrzalszym owocu, bardziej ekstraktywne; garbniki „słodkie”, zaokrąglone. Odrobinę droższe – 45 zł. Chyba wolimy ściółkowe aromaty z Graves i bordoską kościstość, preferujemy więc tamten „klasyczny” rocznik, a tu dajemy pół oczka mniej – dobre-.

Campaniae vinum necesse est. Na poprawę nastroju wybraliśmy coś słodszego: demi-sec champagne Oudinot. W sumie plan nie do końca się powiódł – spośród wszystkich znanych nam (wprawdzie niezbyt wielu) demi-seców ten wydał się najbardziej wytrawny. Dosage poszło raczej w ciało, niż w słodycz, a cytrusowa kwasowość wyraźnie się odznaczała. Aromaty dość oczywiste: drożdżówka z serem, brzoskwiniami i kruszonką. Nic wielkiego, ale przy cenie rzędu 115 zł zupełnie dobre+.

Odpowiedz

  

  

  

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>